podcasty

Sztukomodnie – moja autorska audycja nadawana w Radio z Qlturą. Tematami są nieoczywiste związki sztuki dawnej i współczesnej. Często powracającymi motywami są niekonwencjonalnie ujęty temat mody i feministyczny punkt widzenia, poruszane także w spotkaniach z ciekawymi gośćmi ze świata sztuki. Poniżej linki do podcastów.

**********************************************************************************************************

Happy Family Karoliny Balcer, audycja z 05.07.2022

Jak zaakceptować inność i brak szans na bliskie relacje z członkiem rodziny z zaburzeniami psychicznymi? Jak udźwignąć problemy, których nie da się już w tej sytuacji zamieść pod dywan? Czy sztuka może o tym opowiedzieć, czy może stać się formą terapii? O swojej najnowszej wystawie i niezwykłym artystyczno-rodzinnym projekcie “Happy Family” opowiada Karolina Balcer.

***************************************************************************************************************

Maszyna z ludzką twarzą – malarstwo Anny Rutkowskiej, audycja z 06.06.2022

Czym są groźne żniwiarki i kultywatory na jej obrazach? O czym opowiadają te kompozycje? Spotkanie z Anną Rutkowską artystką młodego pokolenia, absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie to okazja, aby się przekonać, że czasem to co proste bywa bardzo skomplikowane.

**********************************************************************************************************

Nicolas Poussin, Taniec ludzkiego życia (1638–40), Wallace Collection, Londyn / Wikipedia

Taniec życia i dźwięki Czasu, audycja z 02.05.2022

Nic dwa razy się nie zdarza jak napisała Wisława Szymborska a jednak walczymy o nadzieję. Akceptując kosmiczny porządek w rytm, którego przemijamy, kreujemy kolejne metafizyczne teorie. W tej beznadziejnej walce o tryumf nad czasem artyści są już od dawna naszym odziałem szturmowym. Zapraszam na spotkanie z jednym z najbardziej zagadkowych obrazów Nicolasa Poussina. Warto przekonać się, co ma on wspólnego z trwającą w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie wystawą współczesnych artystów Doroty Kozieradzkiej i Michała Szuszkiewicza Czas jest najprostszą rzeczą.

**********************************************************************************************************

Marija Prymaczenko – skromna historia wielkiej artystki, audycja z 28.03.2022

Jej twórczość często wtłaczana jest w szufladkę ludowej, wykracza jednak po za tę ramę. Malarstwo artystki jest zjawiskiem unikatowym i to nie tylko w sztuce ukraińskiej. Kolorowe, pozornie naiwne mimo, że od świata realnego odbiega, opowiada o nim lepiej i dogłębniej niż niejeden naukowy wywód.

**********************************************************************************************************

Gosposia, czarownica i stara miotła, audycja z 28.02.2022

Atrybut wiecznie zapracowanej gospodyni domowej czy też symbol kobiety niezależnej i niepokornej sprzed wieków? Na chwilę przed rozpoczęciem wiosennych porządków porozmawiamy o ..miotłach i o tym czy współczesne czarownice dalej na nich fruwają.

*********************************************************************************************************

Krzyk i milczenie, audycja z 31.01.2022

Wbrew potocznym opiniom skrajne emocje nie są jedynie domeną sztuki współczesnej, dlatego od chwili wyciszenia przy Narcyzie Caravaggia wykonamy salto mortale do działalności polsko-białoruskiej aktywistki Jany Shostak. Postawimy pytanie najważniejsze: jeśli słowa są srebrem a milczenie złotem, to gdzie na półce z tej kategorii należy usytuować krzyk?

%d blogerów lubi to: