Dynastie na krawędzi

Pod różnymi względami dekada lat 90. ubiegłego wieku – w Polsce i na Zachodzie – to wciąż nie były światy tożsame, ale równoległe. Mimo to zachłyśnięte świeżą demokracją polskie społeczeństwo, z perspektywy biednego kraju byłego Bloku Wschodniego z optymizmem starało się patrzeć w przyszłość. Świeżo upieczeni rodzimi „biznesmeni”, rozkładając na ulicach swoje prowizoryczne kramy, oczami wyobraźni pieścili miraż nadchodzącej fortuny.

Temperaturę oczekiwań na jej przyjście podgrzewała Dynastia. Emitowany w publicznej telewizji serial o dwóch rodzinach potentatów ropy – Carringtonach i Colbych był fenomenem popkulturowym tamtego okresu. Śledząc zawiłe i dramatyczne losy jej bohaterów Polska zapatrzona w kapiący z ekranów przepych w stylu glamour śniła na jawie o przyszłym dobrobycie. Moszczący się w kraju neoliberalizm dość szybko obnażył jednak swoje drapieżne oblicze. Poprawa stopy życiowej i luksus nie nadchodziły dla wszystkich, a blichtr plastikowej biżuterii i brokatowych tkanin nie równoważył narastającej w społeczeństwie frustracji. Niegdyś wytęskniony polityczno-historyczny przełom pierwszych demokratycznych wyborów powoli stawał się cichą pieśnią przeszłości, mało kto był bowiem przygotowany na wysoką cenę, jaką przyszło płacić za transformację.

Nostalgiczno-widmowe powidoki Dynastii splecione ze wspomnieniami z ówczesnej przaśnej polskiej rzeczywistości stały się inspiracją cyklu Łukasza Stokłosy Cliffhanger z 2021 roku. Z niego właśnie pochodzi malarski dyptyk Wawel oraz wideo Alexis, które prezentowane w kolejnej odsłonie cyklu Klucz w Zamku, niosą ładunek ambiwalentnych, trudnych do pogodzenia emocji, a ideowo-artystyczny charakter zamkowego wnętrza dodatkowo je hiperbolizuje. Nie stawiając znaku równości między epokami, nie siląc się na budowanie piramidalnych powinowactw między głównymi bohaterami, uczestnicy wydarzenia przyjrzą się zadziwiającej historii pewnego królewskiego płaszcza, który stał się częścią intrygującego projektu artysty – i który „oprowadzi” ich po jednej z najpiękniejszych sal zamkowych Pokoju Marmurowym i  Portrecie koronacyjnym Stanisława Augusta pędzla Marcello Bacciarellego z 1771 roku.

Pokaz pracy Łukasza Stokłosy Wawel w dniach 8 grudnia 2022 – 4 stycznia 2023 r. w Zamku Królewskim w Warszawie w Pokoju Marmurowym.


Tekst do wydarzenia Łukasz Stokłosa & Pokój MarmurowyDynastie na krawędzi z cyklu Klucz w Zamku, który prowadzę w Zamku Królewskim w Warszawie / 14.12.2022.

Klucz w Zamku – mój autorski cykl spotkań na żywo z polskimi artystkami i artystami w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas wydarzenia dzieło sztuki współczesnej, zestawiane jest z wybranym obiektem z kolekcji muzealnej, wchodzi z nią w ciekawy i intrygujący dialog, ujawniając nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki, inspiracje, zapożyczenia z epok minionych. To propozycja dla miłośników sztuki współczesnej, ale i tej dawnej, bo kluczem do zrozumienia „dzisiaj” jest „wczoraj”, także w sztuce. WSTĘP WOLNY. Wejście na wydarzenie Bramą Senatorską od strony Pałacu Ślubów (plac Zamkowy 6). 

Więcej informacji o cyklu > na stronie internetowej Zamku.

Opublikowane przez sztukomodnie

Jestem historyczką sztuki i edukatorką muzealną. Historię sztuki ukończyłam na Uniwersytecie Warszawskim pisząc pracę magisterską u prof. Anny Sieradzkiej na temat angielskiej projektantki mody Vivienne Westwood. Od 1996 roku związana jestem z Zamkiem Królewskim w Warszawie gdzie obecnie pracuję. Tu prowadzę m.in. autorski cykl spotkań z artyst(k)ami współczesnymi „Klucz w Zamku” a także zajęcia muzealne z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Współpracuję także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Służewskim Domem Kultury, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, warszawskimi Uniwersytetami III Wieku. W 2022 roku rozpoczęłam współpracę z „Radiem z Qlturą”. Wcześniej zawodowo związana byłam także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak: Avanti, Jestem, Claudia, Moda Top.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: