Pod różnymi względami dekada lat 90. ubiegłego wieku – w Polsce i na Zachodzie – to wciąż nie były światy tożsame, ale równoległe. Mimo to zachłyśnięte świeżą demokracją polskie społeczeństwo, z perspektywy biednego kraju byłego Bloku Wschodniego z optymizmem starało się patrzeć w przyszłość. Świeżo upieczeni rodzimi „biznesmeni”, rozkładając na ulicach swoje prowizoryczne kramy, oczami wyobraźni pieścili miraż nadchodzącej fortuny.
Temperaturę oczekiwań na jej przyjście podgrzewała Dynastia. Emitowany w publicznej telewizji serial o dwóch rodzinach potentatów ropy – Carringtonach i Colbych był fenomenem popkulturowym tamtego okresu. Śledząc zawiłe i dramatyczne losy jej bohaterów Polska zapatrzona w kapiący z ekranów przepych w stylu glamour śniła na jawie o przyszłym dobrobycie. Moszczący się w kraju neoliberalizm dość szybko obnażył jednak swoje drapieżne oblicze. Poprawa stopy życiowej i luksus nie nadchodziły dla wszystkich, a blichtr plastikowej biżuterii i brokatowych tkanin nie równoważył narastającej w społeczeństwie frustracji. Niegdyś wytęskniony polityczno-historyczny przełom pierwszych demokratycznych wyborów powoli stawał się cichą pieśnią przeszłości, mało kto był bowiem przygotowany na wysoką cenę, jaką przyszło płacić za transformację.


Nostalgiczno-widmowe powidoki Dynastii splecione ze wspomnieniami z ówczesnej przaśnej polskiej rzeczywistości stały się inspiracją cyklu Łukasza Stokłosy Cliffhanger z 2021 roku. Z niego właśnie pochodzi malarski dyptyk Wawel oraz wideo Alexis, które prezentowane w kolejnej odsłonie cyklu Klucz w Zamku, niosą ładunek ambiwalentnych, trudnych do pogodzenia emocji, a ideowo-artystyczny charakter zamkowego wnętrza dodatkowo je hiperbolizuje. Nie stawiając znaku równości między epokami, nie siląc się na budowanie piramidalnych powinowactw między głównymi bohaterami, uczestnicy wydarzenia przyjrzą się zadziwiającej historii pewnego królewskiego płaszcza, który stał się częścią intrygującego projektu artysty – i który „oprowadzi” ich po jednej z najpiękniejszych sal zamkowych Pokoju Marmurowym i Portrecie koronacyjnym Stanisława Augusta pędzla Marcello Bacciarellego z 1771 roku.


Pokaz pracy Łukasza Stokłosy Wawel w dniach 8 grudnia 2022 – 4 stycznia 2023 r. w Zamku Królewskim w Warszawie w Pokoju Marmurowym.
Tekst do wydarzenia Łukasz Stokłosa & Pokój Marmurowy. Dynastie na krawędzi z cyklu Klucz w Zamku, który prowadzę w Zamku Królewskim w Warszawie / 14.12.2022.
Klucz w Zamku – mój autorski cykl spotkań na żywo z polskimi artystkami i artystami w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas wydarzenia dzieło sztuki współczesnej, zestawiane jest z wybranym obiektem z kolekcji muzealnej, wchodzi z nią w ciekawy i intrygujący dialog, ujawniając nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki, inspiracje, zapożyczenia z epok minionych. To propozycja dla miłośników sztuki współczesnej, ale i tej dawnej, bo kluczem do zrozumienia „dzisiaj” jest „wczoraj”, także w sztuce. WSTĘP WOLNY. Wejście na wydarzenie Bramą Senatorską od strony Pałacu Ślubów (plac Zamkowy 6).
Więcej informacji o cyklu > na stronie internetowej Zamku.